Warsztaty Leadership in the 21th century

24. stycznia 2019 r. odbyły się kolejne warsztaty w I edycji projektu Transformacja HR. Spotkanie Leadership in the 21st century poprowadził Influencer HR 2018 roku w Wielkiej Brytanii Perry Timms, który połączył na warsztatach swoje dotychczasowe doświadczenie w międzynarodowych firmach wraz nieszablonowym stylem myślenia na temat magnetycznego przywództwa przyszłości.

Dzięki warsztatom mieliśmy okazję, aby głęboko zastanowić się nad tym:

  1. jak budować przywództwo w organizacji przyszłości?
  2. Kim jest cyfrowy lider?
  3. Dlaczego jego rola jest taka ważna w organizacji?
  4. Jakie są nowoczesne rozwiązania, które wspierają firmy i zespoły w prowadzeniu do celu i wypracowywania zysków?

Oprócz inspirującej pracy warsztatowej Perry przeprowadził nas przez ciekawe przypadki, zastosowane rozwiązania i struktury w nowoczesnych międzynarodowych firmach.

Dla przykładu, czy wiedzieliście o najlepszych praktykach firmy produkującej oprogramowanie Menlo Innovations, która nie ma problemu z jakością, ponieważ zamiast zatrudniania ogromnej liczby testerów wprowadziła taką kulturę pracy, że przy jednym biurku i komputerze zawsze pracują dwie osoby? To powoduje, że jedna osoba na bieżąco programuje a druga osoba na bieżąco wprowadza poprawki. I na odwrót.

Albo przykład firmy Buurtzorg, która jest pionierską organizacją opieki zdrowotnej założoną 10 lat temu z holistycznym modelem opieki pielęgniarskiej, który zrewolucjonizował opiekę społeczną w Holandii? W tej firmie właściwie nie ma rotacji pomimo trudnej pracy, o przydziale nadgodzin i budżetach decydują pracownicy a zarząd, zamiast na budżetach, skupia się na wskaźnikach zadowolenia klienta. W Buurtzorg zespół 12 osób pracuje w sąsiedztwie zajmując się osobami wymagającymi wsparcia i zarządzając samodzielnie pracą tego zespołu. Nowy zespół samodzielnie znajduje w okolicy własne biuro, poświęca czas na zapoznanie się z lokalną społecznością i poznawaniu lekarzy i terapeutów oraz innych specjalistów. Zespół decyduje o tym, jak organizuje swoją pracę, dzieli się obowiązkami i podejmuje decyzje!

Warsztaty bardzo otworzyły nasze „zarządzające oczy” na nowe podejścia do różnych modeli bycia przywódcą i liderem w organizacji. I w tym miejscu bardzo dziękujemy uczestnikom tego spotkania oraz zapraszamy do wysłuchania krótkiego wywiadu z Perry’m oraz do udziału w kolejnych warsztatach w programie Transformacja HR, które w lutym poprowadzi dla nas w języku angielskim Margaret Burnside „Znajdowanie, wdrażanie i rozwijanie talentów przy wykorzystaniu narzędzi psychometrycznych.”

 

 


 

Skontaktuj się z nami w sprawie udziału w całości lub części programu Transformacja HR i ,jeśli sobie tego życzysz do  przystąpienia do międzynarodowej certyfikacji SHRM.
Odpowiemy na wszystkie pytania i podpowiemy ciekawe rozwiązania!

 

Wyrażam zgodę

0